مقدمه:
هزینه سوخت همواره موضوعی چالش برانگیز برای دولتمردان و افرادی است که از خودرو استفاده می‌کنند. بخصوص سازمان‌هایی که ناوگان خودرویی دارند و این هزینه‌ها بر میزان درآمد آنها تاثیرگذار است.
راهکارهایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا بر هزینه های سوخت مدیریت و بر مصرف آن نظارت داشته باشید. راهکارهای سیستم مدیریت هوشمند ناوگان به وجود آمده اند تا به مدیران ناوگان در این زمینه کمک کنند که هم هزینه‌های سوخت را پایین آورده و هم به بهره‌وری عملیات کاری کمک کنند. بیشتر این سیستم‌ها تنها به مکان‌یابی وسیله نقلیه به کمک GPS می‌پردازند که عملکرد موتور و وسیله نقلیه را گزارش نمی‌دهند. اما سیستم‌های مدیریت ناوگانی که به کامپیوتر خودرو وصل می‌شوند می‌توانند اطلاعات حیاتی مثل میزان دقیق مصرف سوخت، میزان مسافت طی شده، سرعت، زمان بیکاری(مدت زمان روشن بودن موتور خودرو در زمان توقف آن) و… را در اختیار قرار دهند. در واقع استفاده از راهکار مدیریت هوشمند ناوگان هوشیار به شما امکان مدیریت و نظارت بر خودروهای سازمان را می‌دهد.
در این بخش ما به شما نشان می‌دهیم که چطور راهکار مدیریت هوشمند ناوگان هوشیار می‌تواند کمک کند تا با کاهش مصرف سوخت و تعمیرات و نگهداری‌های اضافی خودروها، بهروری را بالا برده و هزینه‌هایتان را کاهش دهید. موارد زیر از جمله نقاط تاثیرگذارند :
– کاهش زمان بیکاری خودروها
– بهبود نگهداری
– کاهش سرعت
– کاهش استفاده غیر مجاز از وسیله نقلیه
– مسیریابی بهینه
– افزایش نظارت بر عملکرد خودرو( از طریق نظارت از راه دور)
کاهش زمان بیکاری / زمان معطلی:
زمان بیکاری‌ها تاثیر قابل توجهی روی میزان مصرف سوخت دارد، چرا که موتور در حال مصرف انرژی است درحالی که وسیله نقلیه در حرکت نیست. زمان بیکاری وسیله نقلیه همچنین روی دوام موتور تاثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد اگر زمان بیکاری وسیله نقلیه به طور چشمگیری کاهش یابد، میزان مصرف سوخت می‌تواند تا ۱۵ درصد کاهش یابد. وسایل نقلیه سنگین در هر ساعت بیکاری ۰.۸۲ گالن، سوخت مصرف می‌کنند، در حالی که وسایل نقلیه سبک حداکثر ۰.۵گالن در هر ساعت مصرف می‌کنند.
موسسه تحقیقاتی در آمریکا تخمین زده است که بیش از ۳ بیلیون گالن سوخت سالیانه فقط در زمان بیکاری وسایل نقلیه مصرف می‌شوند! ( بیشتر در وسایل نقلیه سبک، پس از آن وسایل نقلیه سنگین)
مدیر ناوگان با استفاده از سیستم مدیریت ناوگان هوشیار می‌تواند بر زمان بیکاری وسایل نقلیه نظارت داشته باشد و مشخص نماید کدام وسیله نقلیه از زمان تعیین شده مجاز بیکاری فراتر رفته است. این اطلاعات می‌تواند به شکل‌های مختلفی برای کاهش زمان بیکاری استفاده گردد. برای مثال اگر شما از سیستمی استفاده می‌نمایید که موتور را برسی و نظارت می‌کند، می‌توانید زمان بیکاری و میزان مصرف را در بین ماشین‌های مختلف مقایسه کنید.
بهبود نگهداری خودرو :
دانستن سلامت وسیله نقلیه برای کسب و کار شما حیاتی است. اما بدست آوردن این اطلاعات همیشه آسان نیست . خیلی وقت‌ها راننده‌ها از بروز مشکل طفره می‌روند. چون بررسی یا تعمیرات خودرو ممکن است یک روز یا بیشتر طول بکشد . حتی ممکن است چراغ موتور خراب شود و برای چند روز یا هفته راننده از مشکل موتور باخبر نشود.
سیستم مدیریت ناوگان با نظارت بر شرایط موتور خودرو می‌تواند مدیران را هنگام بروز مشکل، به صورت خودکار از طریق پیامک (SMS) آگاه کند. در این صورت می‌توان اطلاعات بدست آمده را در اختیار مکانیک قرار داد و مکانیک هم بدون فوت وقت به رفع عیب می‌پردازد و نیازی به پرداخت هزینه برای عیب‌یابی خودرو نیست. در واقع هم در هزینه ها و هم در زمان صرفه جویی می‌شود.
تحقیقاتی که صورت گرفته است نشان می‌دهد ۲۴ درصد از خطاهایی که توسط OBD-II گزارش شده اند مربوط به موضوعات مصرف سوخت بوده‌اند.
نظارت بر عملکرد خودرو همچنین دسترسی به اطلاعات میزان مسافت پیموده شده خودرو را جدای از GPS توسط کامپیوتر خودرو فراهم می‌کند از طریق این اطلاعات و هشدار کیلومتر شمار می‌توان برای تعمیرات و نگهداری طبق مسافت طی شده برنامه‌ریزی کرد تا هم از انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری کرد و هم طول عمر موتور خودرو را افزایش داد.
کاهش سرعت:
افزایش سرعت نه تنها ممکن است باعث حوادث جاده‌ای شده و ایجاد خطر کند، بلکه روی میزان مصرف سوخت هم تاثیر دارد. طبق گزارش مجله Fleet Owner شما می‌توانید با کاهش سرعت از ۷۰ کیلومتر برساعت به ۶۰ کیلومتر برساعت، به میزان  ۱۰ درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی نمایید. هم‌چنین موسسه تحقیقاتی دیگری، ۱۲% صرفه‌جویی در مصرف سوخت را با کاهش سرعت از ۷۵ به ۶۵ گزارش داده است.
در واقع اگر شما بتوانید در ناوگان خود سرعت را ۱۰vkm/h کاهش دهید در عوض ۱۰% کاهش در هزینه سوخت مصرفی خواهید داشت.

درباره niazi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *